top of page

ČO JE VINYL?

vinylové_podlahy_alsafloor

Každý z nás už niekedy počul o vinyle alebo vinylovej podlahe. Ale viete z čoho sa vinyl vyrába, aké má vlastnosti a prečo je v poslednej dobe natoľko rozšírený najmä v oblasti podláh?

 

Vinyl nie je prírodná látka, ale je syntetická umelá hmota. Jedná sa o typ plastu, ktorý je vyrobený z etylénu (nachádza sa v surovej rope) a chlóru  (bežnej soli). Vinyl prechádza výrobným procesom kde sa tieto látky kombinujú a z toho vzniká zmes nazývaná polyvinylchlorid (PVC) živica, alebo ako sa bežne nazýva - Vinyl. Vinyl určený do domácnosti prechádza rôznymi ďalšími procesmi kde sa nepoužívajú zmäkčovadlá, alebo iné prchavé zdriaviu škodlivé látky ako napr. Formaldehyd. Pre zástancov zdravého bývania je napríklad nová informácia že OSB doska, ktorá sa používa pri drevostavbách obsahuje veľké množstvo formaldehydu, ale keďže OSB doska je vyrobená z drevených odštiepkov nikto sa ďalej nepýta s čím sa tieto drevené časti spájajú a ako dlho sa tieto pojidlá uvoľnujú do domáceho prostredia.

 

Najčastejšie využitie vinylu je v stavebníctve v oblasti podlahových krytín. Okrem stavebníctva má vinyl mnoho iných použití, pretože má výbornú schopnosť kombinovania s rôznymi prísadami a modifikátory, čím sa vinyl stáva veľmi vhodným pre použitie pri výrobe rôznych výrobkov. Vinylová podlaha je vďaka parametrom a vlastnostiam nezničiteľná a veľmi trvácna. Na dotyk je tento typ podlahy veľmi príjemný, teplý, protišmykový a vhodný pre každé použitie v dome alebo byte.

 

Vinyl bol prvýkrát vynájdený v roku 1920. Vedci chceli vytvoriť materiál, ktorý by pomohol produkcií každodenných produktov, ktoré boli ľahšie, odolnejšie a lacnejšie, než materiály ktoré boli doposiaľ používané. Dnes je Vinyl druhým najviac vyrábaným a predávaným materiálom na celom svete.

 

 

Vlastnosti

 

- odolný proti vode a vlhkosti

 

- veľmi silný a odolný plast

 

- môže byť vyrobený v rôznych farbách, ale aj ako transparentny

 

- dlhá životnosť

 

Vinyl je plastový materiál, ktorý na rozdiel od ostatných plastov, možno ľahko recyklovať. Vzhľadom na trvanlivosť vinylu, výrobky z tohto materiálu majú dlhú životnosť. Pridajte k tomu skutočnosť, že vinyl môžeme recyklovať a to prispieva k ešte dlhšej životnosti vinylovej umelej živice.

 

Vinyl je veľmi šetrný k životnému prostrediu, a to nielen preto, že sa môže recyklovať, ale aj pre mnoho iných dôvodov. Vinyl pomáha pri zachovaní prírodných zdrojov viac ako 57% z vinylu je vyrobených z kuchynskej soli, čo je obnoviteľná prírodná látka.

 

V porovnaní s rôznymi inými materiálmi ako napr. výroba drevovláknitých materiálov potrebných na výrobu laminátových alebo niektorých drevených podláh je vinyl menej zaťažujúci na výrobu ako likvidácia lesov a drevopriemysel. Vinyl vyžaduje menšie množstvo prírodných zdrojov, využíva oveľa menšiu energiu na výrobu, a tiež uvoľňuje nižšie emisie pri jeho výrobe a recyklácií do životného prostredia. 

Vinylová podlaha: Moderná voľba s ohľadom na životné prostredie

Pri výbere podlahovej krytiny je dnes veľmi dôležité zvážiť nielen estetické aspekty a funkčnosť, ale aj vplyv na životné prostredie. Vinylové podlahy sa stali obľúbenou voľbou pre mnohých ľudí, pretože ponúkajú kombináciu vynikajúceho vzhľadu a priaznivého vplyvu na prostredie vo vašej domácnosti.

Materiály, ktoré sa používajú pri výrobe vinylových podláh, sú dôležité pre ich ekologický profil. Väčšina moderných vinylových podláh je vyrobená z polyvinylchloridu (PVC), avšak je dôležité si uvedomiť, že dnešné vinylové podlahy sú vylepšené oproti ich predchodcom. Výrobcovia sa snažia minimalizovať negatívny vplyv na životné prostredie tým, že používajú ekologickejšie postupy a materiály.

Jedným z dôležitých faktorov je znižovanie emisií a používanie nízkoemisných materiálov. Vinylové podlahy vyrábané v súčasnosti sú navrhnuté tak, aby minimalizovali emisie škodlivých látok, ako sú VOC (prchavé organické zlúčeniny). Tieto látky môžu mať negatívny vplyv na kvalitu vzduchu vo vnútri domu. Vďaka pokroku v technológii sa vinylové podlahy dnes vyrábajú s dôrazom na nízke emisie a zdravé vnútorné prostredie.

Okrem toho je vinylová podlaha recyklovateľná. Pri ich výrobe sa používajú recyklované materiály a po ich životnosti môžu byť opäť recyklované. Toto je dôležitý aspekt v snahe minimalizovať odpad a udržateľne nakladať s použitými materiálmi. Vinylové podlahy, ktoré sú vytvorené z recyklovaných zdrojov, prispievajú k udržateľnejšiemu prostrediu.

Ďalšou výhodou vinylových podláh je ich dlhá životnosť. Vďaka svojej odolnosti voči opotrebeniu a škodlivým vplyvom sú schopné vydržať mnoho rokov. Toto znižuje potrebu ich pravidelnej výmeny

V_drážka_vinylovej_podlahy

Nieje vinylová podlaha ako vinylová podlaha. Bežná vinylová podlaha má V drážku

frézovanú a farbenú čo pôsobí umelo a  uniformne. Značka  ALSAFLOOR má na 

svojich vinylových podlahách prirodzene ,,skosenú,, hranu ako to je na

drevených  parketách.  Vďaka  tejto  úprave je  veľmi ťažké  rozoznať či sa jedná   

o drevenú, alebo vinylovú podlahu.

.

bottom of page